Red Riders Official Sponsor

Sports Hall of Fame Inductees: Class of 1991 – 1999

See below for a list of Orrville High School Sports Hall of Fame inductees from the inaugural induction in 1991 through the induction class of 1999.

Click on each inductee’s name for their bio from the induction program.

A (*) next to an inductee’s name indicates they are deceased.

Charter Class of 1991 

UnderwriterHP scan080503.pdfKim L. Anderson – Class of 1963 – Presented by Tom Anderson

O. Tyrone Barnett – Class of 1961 – Presented by Roy Lockett

Mitch Camp – Class of 1976 – Presented by Rich King

*Joseph D. Codiano – Class of 1948 – Presented by Jay Fry

*William Coyer – Class of 1936 – Present by Marion Tschiegg 

Bob (Hoss) Houmard – Class of 1965 – Presented by Robert Norris

Bob Knight – Class of 1958 – Presented by David Knight

*Dr. Robert E. Rieheld, Team Physician – Honor Received by son Mark Rieheld – Presented by John Plybon

C. Reggie Williams – Class of 1959 – Presented by Clem Williams

*Joseph F. Yonto – Class of 1943 – Presented by Anthony Yonto

 

Class of 1993 

1993 Induction Group Mike Birkbeck – Class of 1979 – Presented by Greg Linville

*Lowell “Chub” Bradford – Class of 1941 – Presented by Tyrone Barnett

*Ken Fordenwalt – Class of 1948 – Presented by Wilmer Brenneman

*Warner Harper – Class of 1956 – Presented by Bob Knight

*Ken Norman – Class of 1972 – Presented by John Plybon

Lyle Schrock – Class of 1955 – Presented by Earl Maag

Bob Shonk – Class of 1956 – Presented by Fred Blosser

*Bill Shunkwiler, Coach – Presented by Jay Lacy

*Steve Smith, Coach – Presented by Steve Smith Jr.

*Roy “Red” Snyder – Class of 1946 – Presented by Bob Meihls

 

Class of 1995 

1995 Induction Group*Stan Becker (accepted by Sue Becker) – Class of 1951 – Presented by Lynn Wafler

Kriss Bowman – Class of 1973 – Presented by Mike Bushi

Joe Carney – Class of 1940 – Presented by Wayne Jinske

Bill Handwerk – Class of 1970 – Presented by Jon Gresser

*Roy Lockett – Class of 1961 – Presented by C. Reggie Williams

*Bob Meihls – Class of 1946 – Presented by Herb Flint

Jennifer S. (Musser) Richards – Class of 1988 – Presented by Craig Musser

Dr. Ben Weeman – Class of 1983 – Presented by Gene Meyers

*Tony Yonto – Class of 1938 – Presented by Dave Yonto

 

Class of 1997

1997 Induction GroupTom Anderson – Class of 1961 – Presented by Kim Anderson

*Milan Berkey (accepted by Dorothy Berkey) – Presented by Beverly Shamp

Tom Bolyard – Class of 1985 – Presented by Steve Smith

Carol Badertscher Gessford – Class of 1974 – Presented by Doug Gessford

*Jack Leeder – Class of 1986 – Presented by Mike Leeder

*Walt McKee (accepted by Juanita McKee) – Class of 1940 – Presented by Toby McKee

*Craig Pack – Class of 1978 – Presented by Bob Shonk

Ron Snyder – Class of 1966 – Presented by Joe Feltes

*Morris “Mo” Tipton, Coach – Presented by Scot, Eric & Clay Tipton

 

Class of 1999   

1999 Induction Group*John Boyer (accepted by Todd Boyer) – Class of 1963 – Presented bt Kriss Bowman

James Bradley – Class of 1987 – Presented by Steve Handwerk

Bob “Blinkey” Buchanan – Class of 1969 – Presented by C. Reggie Williams

Stacie Howard-Carpenter – Class of 1990 – Presented by Scott Bardall

Jean Hofstetter – Class of 1959 – Presented by Joyce Fast

Thom McDaniels – Class of 1967 – Presented by J.R. Rinaldi

*Todd Sprunger (accepted by Ron Sprunger) – Class of 1983 – presented by Clendon Thomas

Ron Wachtel – Class of 1980 – Presented by Randall Wachtel